آموزش تعمیر و سرویس و نگهداری پلوپز

Rate this post
خرید بلیط آنلاین
Rate this post

پلوپزهای خانگی جزو وسایلی است که خانم های خانه دار علاقه دارند در منزل داشته باشند تا اگر مهمان سرزده ای داشتند در پخت و پز سریع به آن ها کمک کند. حال تصور کنید پلوپز به ناگاه خراب میشود . برای تعمیر آن باید چکار کرد؟پلو پز برقی با ظرفیت ها و مارک های مختلفی به با زار عرضه شده و اساس کار آن ها به غیر از مواردی جزئی (مثل کلید ) یکی می باشد.
ساختمان و اجزاء پلو پز :
۱- دیگ پلوپز که ورقه هایی از جنس کرم بوده که پس از پرس به شکل مورد نظر در آمده وبه منظور ممانعت از چسبیدن برنج (در حال پخت ) به آن ،درون دیگ را به مواد تفلون آغشته می سازند.
۲- نگهدارنده در پوش پلو پز.
۳ و ۴- دسته پلوپز از جنس کائوچو.
۵- صفحه گرم کننده که بر روی المنت قرار می گیرد.
۶- لامپ خبر
۷- منتقل کننده حرارت به ترموستات اصلی
۸- پایه پلو پز
۹- بدنه خارجی پلو پز از جنس استیل که علاوه بر زیبایی واستحکام ، در برابرعبور حرارت از پلو پز ، مقاوم می باشد.
۱۰ – صفحه زیر پلو پز
۱۱- کلید پلو پز که البته در بعضی از مدل ها بجای کلید از تایمر استفاده می شود.
۱۲- صفحه مشخصات دستگاه که علاوه بر ثبت کمیت های الکتریکی مانند توان ،جریان نامی و .. مار ک کار خانه سازنده نیز بر روی آن ثبت شده است.
۱۳- هیتر یا گرم کننده که به صورت صفحه ای است والمنت حرارتی نواری شکل به دور مقوای نسوز پیچیده شده وروی آن طلق نسوز یا مقوای نسوز قرار دارد.
۱۴- نگهدارنده فنر المنت
۱۵- دوشاخه سیم رابط :جنس عایق دو شاخه باید از کائچوی خوب وسیم آن بایستی دارای روکش نخی باشد تا در تماس با اجزاء ی حرارتی صدمه نبیند.
۱۶- در پوش کامل که از جنس استیل می باشد وروی آن دسته عایقی قرار دارد.
۱۷- در پوش بدون دسته
۱۸- عایق در پوش
۱۹- نگهدارنده عایق یا دسته در پوش
۲۰- پیچ نگهدارنده دسته در پوش
۲۱- ترموستات محافظت حرارتی
ساختمان و اجزاء پلو پز

حتما ببینید »» آرام پز یا زودپز؟

کلید های بکار رفته در پلو پز ها :
در حال حاضر کلید های بکار رفته در پلو پز ها به سه صورت می باشد:
۱- ترموستات بی متال با ولوم- در این مدل که دارای ساختمان وعمل کرد ساده ای است یک ترموستات بی متالی وظیفه بر قراری جریان در مدار پلوپز را بر عهده دارد.با حرکت ولوم ترموستات در جهت عقربه های ساعت،مدار برقرار شده وبمحض تجاوز حرارت از میزان تنظیم شده (توسط ترموستات) ،صفحه حساس عمل نموده ومدار قطع می شود.معمولا”در این پلو پز ها لامپ مخصوصی نشان دادن حالت پخت برنج وجود دارد که بمحض پایان کار ترموستات وعمل نمودن آن روشن شده وبه مصرف کننده هشدار می دهد که ادامه کار پلو پز ،منجر به سوختن خواهد شد.در مدار شکل لامپ ۱ در مدت کار المنت روشن بوده وبا خاموش شدن آن نیز خاموش خواهد بود.اما لامپ ۲ بمحض قطع ترموستات روشن شده واز آن جا که با المنت سری است جریان بسیار محدودی (به سبب بالا بودن مقاومت لامپ) از مدار میگذرد.عبور جریان محدود از المنت سبب می شود تا برنج تا حدودی گرم بماند.اگر مدار به موقع کاملا”قطع نشود یا به عبارت دیگر اگر با روشن شدن لامپ ۲ ، دستگاه از برق جدا نشود ،با سرد شدن محیط داخلی پلو پز ،ترموستات مجددا” وصل شده وبرنج می سوزد. با بسته شدن ترموستات (از آن جا که جریان از آسانترین مسیر عبور خود استفاده می کند) از لامپ ۲ جریانی نمی گذرد ولامپ خاموش خواهد بود.
۲- کلید دو حالته روشن وخاموش مجهز به ترموستات بی متالی- در شکل دو حالت وصل وقطع کلید کاملا” دیده می شود.با حرکت اهرم کلید بطرف بالا کنتاکت های دو تیغه بی متالی بیکدیگر متصل شده وبا پخت برنج ،اتومات کلید عمل می کند ومدار المنت ولامپ قطع میشود.در این نوع نیز اگر به موقع دستگاه را از برق خارج نسازید،این احتمال وجود دارد که برنج بسوزد.
۳- پلو پز برقی با تایمر موتوری- مدل های مذکور (شماره ۱و۲ ) دارای یک عیب مهم هستند وآن این است که در هر مقطع از کار ،برق شهر قطع شده وپس از مدتی وصل شود ،پلو پز کار خود را از صفر آغاز نموده در نتیجه برنج خواهد سوخت.برای رفع این مشکل از تایمر های موتوری در بعضی از پلو پز ها استفاده شده.با حرکت این تایمر در جهت عقربه ساعت ،مدار وصل شده وهمانگونه که در شکل دیده می شود المنت مستقیما” از طریق ترموستات بی متالی تغذیه می شود. پس از مدتی ترموستات عمل نموده وبه حالت قطع در می آید.با باز شدن کنتاکت های ترموستات موتور تایمر با المنت به شکل سری قرار گرفته وشروع به بازگشت می نماید تابه مرحله خاموشی نزدیک شود.چون المنت وبوبین (سیم پیچ) موتور تایمر سری است وهمچنین از آن جا که سیم پیچ تایمر اهم بالایی دارد،جریان ناچیزی از المنت عبور نموده وسبب می شود المنت تا حدودی گرم بماند.اگر در این مدت محیط داخلی پلوپز سرد شود ترموستات بسته شده وپس از مدتی مجددا”قطع می شود.با بسته شدن ترموستات تایمر متوقف می شود زیرا از تایمر جریانی عبور نمی کند وبا قطع شدن ترموستات تایمر مابقی مسیر تا نقطه خاموشی را طی می کند وخلاصه پس از مدت اندکی با قرار گرفتن ولوم تایمر در نقطه خاموش ، مدار الکتریکی پلو پز بطور کامل در حالت خاموشی قرار می گیرد.فرض شود که پس از مدتی برق قطع شود در زمان بودن برق تایمر تا حدودی از مسیر را بر گشت نموده بود. با آمدن برق تایمر مابقی مسیر را طی نموده وهمانگونه که ملاحظه می فرمایید عیب اصلی پلوپز نوع ۱و۲ در این مدل بر طرف شده است.

ببینید »» پلوپز هوشمند شیائومی 
معمولا”در این پلو پز ها از یک لامپ خبر به منظور مشخص شدن حالت کار پلو پزاستفاده می شود . در تمام مدتی که تایمر در حال کار است وقبل از آن که به نقطه خاموشی برسد،لامپ در حالت روشن خواهد ماند وپس از رسیدن ولوم تایمر به نقطه مورد نظر (خاموشی)مدار لامپ نیز قطع خواهدشد.با توجه به شکل در می یابیم که کنتاکت های A-Bدر حالت خاموشی تایمر ،ارتباط ندارند اما با روشن شدن تایمر به یکدیگر متصل می شوند.کنتاکت های D-C نیز،مربوط به بوبین موتور تایمرند.اهم مابین این دو کنتاکت بسیار بالاست (درحدود۷کیلو اهم).زیرا بوبین تایمر باسیم بسیار نازک وتعداد دور زیاد پیچیده شده. برای اندازه گیری مقاومت بوبین تایمر ویا بر رسی صحت آن احتمالا”می بایست اهم متر بر روی رنج( ۱*r کیلو اهم)قرار گیرد.
تذکر :بعضی از تایمر ها برای کار با ولتاژ۲۲۰ ولت ساخته شده اند و موتورشان با برق ۱۱۰ ولت تغذیه می شود چون در زمان کار با المنت سری هستند به آن ها آسیبی نمی رسد از اینرو در بکار گیری آن ها به نحو ه قرار گیری در مدار (شکل اتصال سری ) دقت نمایید.

تعمیر و نگهداری پلوپزسرویس و نگهداری پلوپز :
۱- هرگز پلو پز را داخل آب نکنید زیرا به قسمت های الکتریکی آن صدمه وارد می شود.
۲- دیگ پلوپز را هنگامی که تر یا مرطوب است در دستگاه اصلی قرار ندهید.
۳- دیگ پلوپز را با آب واسفنج ومواد تمیز کننده بشویید واز به کار بردن اشیای فلزی یا چوبی وغیره برای تمیزی دیگ خود داری کنید.
۴- هنگامی که پلوپز کار می کند دگمه ترموستات را نچرخانید.
۵- هیچ شیئ خارجی را بین دیگ وصفحه گرم کننده قرار ندهید.
۶- همواره محل اتصال بدنه پلوپز به سیم اتصال را خشک وتمیز نگهدارید.
۷- در صورت سقوط پلوپز و یا وجود هر گونه نقص در کار ،قبل از روشن نمودن مجدد،با رهنمون های ارائه شده مدار و قطعات را مورد بر رسی قرار دهید.
۸- وجود هر گونه پارگی در سیم اتصال بسیار خطر ناک است در صورت مشاهده هر گونه نقصی در سیم اتصال بلافاصله آن را تعویض نمایید.
عیب یابی و تعمیر پلو پز برقی:
عیب۱- پلوپز روشن نمی شود.
علت ۱- نبودن برق در پریز -خرابی دو شاخه ویا سیم رابط.
رفع عیب۱- اگر مطمئن هستید پریز دارای ۲۲۰ ولت اختلاف سطح الکتریکی است، ولتمر را به ترمینال های اصلی پلوپز متصل نمایید(در حالیکه دو شاخه پلو پز به پریز وصل است ).اگر برق به درون پلوپز نمی رسد قطعا” دو شاخه ویا سیم رابط معیوب است. ابتدا دو شاخه را باز نموده و اگر مشکل از آن نیست سیم رابط را با اهم متر مورد آزمایش قرار دهید تا عیب مشخص شود.
عیب۲- پلوپز روشن نمی شود.
علت۲-اتصالات داخلی پلوپز معیوب است.
رفع عیب۲- پلوپز را از برق خارج نمایید صفحه زیر پلوپز را باز نموده واتصالات را بر رسی نمایید.سیم هایی را که بر اثر ازدیادحرارت سوخته اند تعویض وآن هارا قبل از قرار گرفتن در مدار به وارنیش مرغوب مجهز نمایید. اگر سیمی از محل خود خارج ویا قطع شده آن را مجددا” در فیش مربوط به خود مستقر نمایید تا پلوپز آماده کار شود.
عیب۳- پلوپز روشن نمی شود.
علت۳- کلید اصلی خراب است.
رفع عیب۳- پلوپز را از برق خارج نموده (با توجه به انواع کلید های ذکر شده ) به بر رسی صحت عملکرد کلید بپردازید.برای سهولت در کار می توانید از اهم متر استفاده نمایید رابط های اهمتر را به پایه های کلید متصل نموده ودر صورت روشن نمودن کلید می بایست عقربه منحرف شود وبا قطع کلید بجای اصلی خود باز گردد.
عیب۴- با روشن نمودن کلید، لامپ خبر روشن می شود اما پلوپز گرمایی ندارد.
علت۴- به المنت برق نمی رسد.
رفع عیب۴- صفحه زیر پلوپز را باز نموده ودر حالی که دستگاه متصل به برق است با احتیاط رابط های ولتمتر را به پایه های المنت وصل نمایید. در صورت نرسیدن برق به المنت علت می تواند از خرابی پارگی سیم های رابط یا قطع شدگی سیم نول ویا سوختن هادی ها باشد.
عیب۵- با روشن نمودن کلید ، لامپ خبر روشن می شود اما پلوپز گرمایی ندارد.
علت۵- المنت سوخته است
رفع عیب۵- اگر المنت سوخته باشد در حالیکه برق به آن می رسد گرمایی ایجاد نمی کند.المنت را تعویض نمایی.(برای رو ءیت برق المنت هر گز از فازمتر استفاده نکنید زیرا بسیار دیده شده که نول مصرف کننده قطع می شود هر گاه در مصرف کننده ای نول قطع گردد،هر دو پایه مصرف کننده دارای فاز خواهد بود.).
عیب۶- عملکرد پلوپز بسیار دقیق است اما لامپ خبر روشن نمی شود.
علت۶- برق به لامپ نمی رسد.
رفع عیب۶- ممکن است سیم های رابط متصله به لامپ دچار مشکل شده باشند مدار را بر رسی نمایید ودر صورت مشاهده چنین عیبی مورد را بر طرف نمایید.
عیب۷- عملکرد پلوپز بسیار دقیق است اما لامپ خبر روشن نمی شود.
علت۷-لامپ سوخته است
رفع عیب۷- لامپ را ازمدار خارج کنید ومستقیما” به برق ۲۲۰ ولت متصل نمایید اگر لامپ سوخته است آن را تعویض نمایید.
عیب۸- برنج می سوزد.
علت۸- ترموستات تنظیم نیست.
رفع عیب۸- با دقت وحوصله فراوان آن را تنظیم نمایید.
عیب۹- برنج می سوزد.
علت۹- تایمر موتوری خراب است.
رفع عیب۹- همانگونه که در مبحث کلید ها گفته شد،نوعی از پلوپز ها به تایمر موتوری مجهز شده اند.این تایمر ها بگونه ای طراحی وتنظیم گشته اند که پس از مدتی بصورت خودکار به نقطه خاموش رسیده وکار دستگاه پایان می یابد.اگر موتور این تایمر ها بسوزد پس از عملکرد ترموستات وبا رسیدن برق به آن ،بسوی نقطه خاموشی باز نمی گردد وپس از مدتی با وصل ترموستات دو باره المنت داغ می شود این روند ادامه خواهد داشت وبر اثر همین عیب برنج می سوزد. تایمر را از مدار خارج سازید وباتوجه به ولتاژ کاریش که اغلب ۱۱۰ ولت است، به آن برق وصل نمایید.اگر سالم باشد صدای عملکرد موتور بگوش می رسد و ولوم نیز بطرف نقطه خاموش حرکت می کند.اگر موتور عمل نمی کند اجبارا”می بایست آن را تعویض نمایید.
عیب۱۰- تایمر بصورت خودکار خاموش نمی شود.
علت۱۰- موتور تایمر سوخته است.
رفع عیب۱۰- رجوع شود به علت ۹٫
عیب۱۱- تایمر بصورت خودکار خاموش نمی شود.
علت ۱۱- تایمر از نوع بی متالی است.
رفع عیب۱۱- قطعا”کنتاکت های اتومات به یکدیگر جوش خورده اند.آن ها را از یکدیگر جدا نموده وسطح کنتاکت هارا بوسیله یک سمباده نرم تمیز نمایید.
عیب۱۲- بدنه پلوپز برق دارد.
علت۱۲- سیم های رابط به بدنه چسبیده اند.
رفع عیب۱۲- صفحه زیر پلوپز را باز نموده وکلیه سیم بندی مدار را بازدید نمایید.
عیب۱۳- بدنه پلوپز برق دارد.
علت ۱۳- المنت ،ترموستات ویا لامپ خبر اتصال بدنه دارند.
رفع عیب۱۳- همانند مباحث قبل توصیه می شود اتصال بدنه هر کدام از قطعات را بوسیله چراغ سری مورد آزمایش قرار دهیدتا عیب مشخص شده وبر طرف گردد

بازدید: 3364


دیدگاه به آموزش تعمیر و سرویس و نگهداری پلوپز

 • سلام.ببخشید من پلوپزم موقع پخت تایمرش و چراغش یهو خاموش میشه بعد یه مکسی ۲ دقیقه ای دوباره روشن می شه چراغش.علتش چیه!!!

  گرجی ۱۳۹۷-۰۵-۲۷ ۱:۲۵ قبل از ظهر پاسخ
 • سلام.ببخشید من پلوپزم موقع پخت تامرش یهو خاموش میشه بعد یه مکسی ۲ دقیقه ای دوباره روشن می شه چراغش.علتش چیه!!!

  گرجی ۱۳۹۷-۰۵-۲۷ ۱:۲۳ قبل از ظهر پاسخ
 • جواب مربوط به پلوپز های عصر حجر است

  اسماعیل همتی زاده ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۱:۰۰ بعد از ظهر پاسخ
 • جواب مربوط به عصر حجر هست

  ناشناس ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۵۸ بعد از ظهر پاسخ
 • جواب مربوط به عصر حجر است

  ناشناس ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۵۸ بعد از ظهر پاسخ
 • عصر حجر است

  ناشناس ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۵۷ بعد از ظهر پاسخ
 • سلام – تعمیرات و علت ها را گفتید ول ی
  اگر نمیخواهید جواب بدهید بروید بز پرورش دهید آخر من کی این دیگاه را گفتم اولین بار است عزیز دل برادر .

  اسماعیل همتی زاده ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۵۶ بعد از ظهر پاسخ
 • سلام – تعمیرات و علت ها را گفتید ولی مربوط به عصر حجر است لطف کنید موارد را برای مثلا” پلوپز های جدید دیجیتالی لامپ دار و کاملا” جدید بیان کنید . ممنون

  اسماعیل همتی زاده ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۵۴ بعد از ظهر پاسخ
 • سلام – تعمیرات و علت ها را گفتید ولی مربوط به عصر حجر است لطف کنید موارد را برای مثلا” پلوپز های جدید دیجیتالی لامپ دار و کاملا” جدید بیان کنید . ممنون

  اسماعیل همتی زاده ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۵۱ بعد از ظهر پاسخ
 • سلام لطف میکنید طریقه کار کردن با دستگاه را آموزش بدید

  kian ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۲:۳۶ بعد از ظهر پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: کپی برداری ممنوع
در حال بارگذاری