خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Table 'blogdeltakala_deltakala_blog.wp_terms' doesn't exist]
SELECT t.*, tt.* FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id WHERE tt.taxonomy IN ('category') ORDER BY t.name ASC

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Table 'blogdeltakala_deltakala_blog.wp_terms' doesn't exist]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format', 'yst_prominent_words') AND tr.object_id IN (2300) ORDER BY t.name ASC

راهنمای خرید ظروف پخت و پز چدن و تفلن
لوازم خانگی را هوشمندانه انتخاب کنید

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Table 'blogdeltakala_deltakala_blog.wp_terms' doesn't exist]
SELECT t.*, tt.* FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id WHERE tt.taxonomy IN ('category') AND tt.count > 0 ORDER BY t.name ASC

راهنمای خرید ظروف پخت و پز چدن و تفلن

Rate this post
خرید بلیط آنلاین
Rate this post

اگر برای خرید ظروف پخت و پز ماه ها وقت بگذارید و با سردرگمی ده ها نوع ظروف پخت و پز در بازار را بررسی کنید، به شما خرده ای نمی گیریم. بعضی ها به شما استفاده از ظروف پخت و پز های سنتی مسی را توصیه می کنند و احتمالا بعضی دیگر می گویند وقت مدرن شدن و استفاده از ظروف پخت و پز های تازه وارد سرامیکی رسیده است. اما برای شمایی که هم به سلامت غذای تان اهمیت می دهید و هم می خواهید ظاهر غذایی که ساعت ها برای پختنش وقت گذاشته اید زیبا باشد ، انتخاب ظروف پخت و پز مناسب به سادگی شنیدن این توصیه ها نیست. برای انتخاب بهترین گزینه ای که نیاز شما را تامین می کند ، پیشنهاد می کنیم راهنمای مار را بخوانید. در این مطلب به شما می گوییم بهتر است هر ظروف پخت و پز را در چه شرایطی و به چه شکلی استفاده کنید.
یکی از ظروف پخت و پز‌هایی که در کشور ما زیاد به کار می‌رود، ظروف پخت و پز‌های تفلون هستند. این ظروف پخت و پز‌ها از این نظر که غذا به آنها نمی‌چسبد و روغن کمتری برای پخت‌وپز در آنها لازم است، خیلی طرفدار دارند ولی باید هنگام استفاده از آنها دقت‌ بسیار زیادی داشت چون حتی کشیدن اسکاچ زبر روی سطح داخلی‌شان باعث می‌شود خراش بردارند و اگر تکه‌ای از تفلون وارد دستگاه گوارش شود، می‌تواند آسیب زیادی در پی داشته باشد به همین دلیل استفاده از ظروف پخت و پز‌های تفلون در اروپا تقریبا منسوخ شده است.
پیدایش ظروف تفلون به سال ۱۹۳۸ بازمی گردد. در این سال پلانک در شرکت «دوپونت» آمریکا، ماده‌ای پلیمری به نام پلی تترافلوئوراتیلن (PTFE) را کشف کرد و این ماده را با نام تجاری تفلون به صنایع غذایی و پزشکی هدیه کرد. این ماده در واقع نوعی پوشش نچسب و عایق الکتریسیته است که هم مقاومت حرارتی بالایی دارد و هم مقاومت شیمیایی خوبی در مقابل اسید‌ها و باز‌ها دارد.
تفلون در مقایسه با پوششهای نچسب دیگر، از بالا‌ترین ضریب نچسبی برخوردار است و اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا تفلون را به عنوان پوشش مجاز در ظروف پخت غذا مورد تایید قرار داده است. اما با این وجود، گاهی برخی از کار‌شناسان نسبت به استفاده از این ظروف هشدار می‌دهند. کار‌شناسان می‌گویند: «در تهیه ظروف تفلون از کادمیوم استفاده می‌شود که از فلزات سنگین است. این ماده به مرور وارد غذا می‌شود و باعث بروزسرطان، کوتاهی قد و ضایعات پوستی می‌شود. علاوه بر این، کادمیوم در سنتز هموگلوبین دخالت می‌کند و منجر به کم خونی می‌شود.» در مقابل این نظر، کار‌شناس یک کارخانه تولید ظروف تفلون می‌گوید: «کادمیوم قبلا برای تولید رنگ قرمز به کار می‌رفت. این رنگ در قسمت خارجی ظروف استفاده می‌شد و کادمیوم نمی‌توانست وارد غذا شود، اما به هرحال در تولید ظروف جدید استفاده ازاین فلز ممنوع شده است و هیچ نگرانی از این جهت وجود ندارد.»

ظروف پخت و پز

چندی پیش هم محققان دانشگاه تورنتو بر پایه نتایج یک تحقیق اعلام کردند که تفلون در اثر حرارت تجزیه می‌شود و گازی که در اثر تجزیه از آن متصاعد می‌شود برای محیط زیست زیان آور است. این مسئله نگرانیهای جدیدی در مورد ظروف تفلون به وجود آورد اما شرکت «دوپونت» در یک اظهار نظر رسمی اعلام کرد پوشش‌های نچسب این شرکت، کیفیت خود را تا دمای ۲۶۰ درجه سانتی گراد حفظ می‌کنند و تجزیه پوشش فقط زمانی اتفاق می‌افتد که درجه حرارت به طور مستمر از ۳۴۰ درجه تجاوز کند. این درحالی است که در طبخ غذا هیچ‌گاه دما از ۲۵۰ درجه بالا‌تر نمی‌رود.

حتما ببینید »» برندی معتبر با رضایت بالا در ظروف آشپزخانه
در مورد ظروف تفلون توجه به این نکته ضروری است:
تفلن‌ها ظروفی که در کارخانه‌هایی با مجوز پروانه ساخت از وزارت بهداشت تولید می‌شوند، استاندارد و بهداشتی هستند. کار‌شناس کارخانه تولید ظروف تفلون در این زمینه حتی می‌گوید: «طبق نظر کار‌شناسان، تفلون مرغوب حتی اگر بلعیده شود، بدون هیچ اثر سوئی بر بدن، دفع می‌شود.»
به هر حال از آنجایی که اصولا در بلعیدن تفلون هیچ خاصیت و لذتی وجود ندارد، بهتر است در استفاده از تفلون‌ها نکات ایمنی را رعایت کنید:
• برای شستشوی این ظروف حتما از ابر استفاده کنید.
• در ضمن بهتر است از پودرهای شوینده استفاده نکنید و به استفاده از مایع ظرف شویی بسنده کنید.
• قاشق فلزی را هم به ته ظرف تفلونی نکشید و برای این کار از قاشق‌های تفلون یا چوبی استفاده کنید.

اگر ظروف پخت و پز تفلون کاملا سالم و بدون خش باشد :
– در برابر حرارت های متوسط تا بالا مقاوم است.
– برای پخت و پزهای طولانی و سرخ کردن مناسب است.
– شست و شو و استفاده از آن آسان است.
– به دلیل سطح نچسبش مصرف روغن را پایین می آورد.

ظروف پخت و پز چدنی

رویای داشتن ته‌ دیگ ‌های ترد و طلایی که قالبی و یک تکه از ته ظروف پخت و پز جدا می ‌شوند مدت ‌ها است که به لطف فن آوری، شکل واقعی به خود گرفته‌ اند. این روزها نسل جدید ظروف پخت و پز به بازار مصرف آمده که محسنات شان نسبت به ظروف قدیمی سبب جذاب بودن شان شده، به طوری که حتی قیمت‌ نسبتا زیاد آن ها مانع انتخاب شان هنگام خرید نمی‌شود؛ ظروف چدنی.
چدنی ها ( که ترکیبی از آهن و کربن هستند ) ، عمر بالایی دارند. این ظروف مناسب برای پخت طولانی با دمای متوسط تا بالا هستند و اگر فاقد آلومینیم باشند ، گزینه مناسبی برای پخت و پز محسوب می شوند. این ظروف پخت و پز ها به طور یکسان حرارت را پخش می کنند وبه دلیل مقاومت شان در برابر دمای بالا برای سرخ کردن ، پختن یا حتی در فر قرار دادن بسیار مناسب هستند.
البته باید بدانید که اکثر ظروف پخت و پز هایی که امروزه با نام ظروف پخت و پز چدن در بازار به فروش می رسند ، در واقع چدن نیستند بلکه از جنس آلومینیم خشکند که با دستگا ه هایی خاص در قالب تزریق می شوند و روی آن ها تفلون یا سرامیک می کشند که تشخیص این ظروف پخت و پز های تقلبی کار سختی نیست و آن ها بر خلاف چدن های واقعی که بسیار سنگین هستند ، وزن سبکی دارند. یک تابه بزرگ چدن حدود چهار کیلوگرم وزن دارد اما اگر بخواهید یک سرویس استیل یا تفلون را به خانه بیاورید ، احتمالا باید چنین وزنی را تحمل کنید.
ظروف پخت و پز هایی که آلومینیومی و روکش شده اند ، از نظر سلامت با ظروف تفلون تفاوتی ندارند و باید همان ملاحظاتی که در مورد ظروف پخت و پز های تفلون وجود دارد ، در مورد آن ها هم رعایت کرد. در زمان استفاده از ظروف چدنی ، باید ریزه کاری هایی را رعایت کنید تا دوام ظروف پخت و پز های تان بیشتر شود. اول این که قبل از استفاده باید چند دقیقه ای آن ها را روی حرارت بگذارید تا گرم شوند. برای آن که از گرم شدن کافی ظرف مطمئن شوید ، می توانید قطره ای آب داخل آن بریزید و اگر به سرعت تبخیر شد ، یعنی ظرف گرم شده است. در صورتی که ظروف چدنی اول گرم شوند ، مواد غذایی به آن ها نخواهد چسبید. دوم این که در ظرف چدنی ای که هنوز استفاده نشده ، نباید آب به مدت طولانی بماند زیرا باعث می شود زنگ بزند. سوم ، برای شست و شوی چدن از ابر استفاده کنید زیرا سیم ظرف شویی باعث خراشیدگی و آسیب آن می شود و چهارم این که بعد از اتمام پخت ، ماده غذایی را از درون ظروف چدنی خارج کنید تا اکسید نشود. در ضمن در ظروف چدنی فاقد روکش نباید مواد اسیدی مثل آب لیمو یا سس گوجه فرنگی ریخت.
اگر ظروف پخت و پز چدن تان اصل باشد :
– عمر طولانی دارد و در برابر حرارت مقاوم است.
– شست و شویش آسان است.
– بیشتر از بسیاری از ظروف پخت و پز ها سلامت شما را تامین می کند.
– با محیط زیست سازگار است.
– کمی گران است.

ظروف پخت و پز چدنی

ظروف چدنی مقاومت بالایی دارند، رنگ آن ها از بین نمی ‌رود و زنگ نمی ‌زنند، لب پَر نمی ‌شوند، طعم و عطر غذا را حفظ می ‌کنند و استفاده از آن ها آسان است.پس برای داشتن ظروف سالم چدنی باید نکاتی را مورد توجه قرار داد:
* برای گرفتن نتیجه بهتر از این ظروف باید از حرارت کم یا متوسط استفاده کرد.
* هنگام آشپزی باید دقت کرد تا ظرف ۲ تا ۳ دقیقه پیش ازریختن روغن گرم شود.
* هنگام پخت غذا باید از قاشق ‌های پلاستیکی، چوبی یا نایلونی استفاده شود چرا که قاشق ‌های فلزی ممکن است به لعاب ظرف آسیب برسانند.
* هنگام برداشتن این ظروف از روی شعله اجاق گاز باید حتماً از دستکش یا دستگیره استفاده شود چون این ظروف هنگام پخت و پز بسیار داغ می‌ شوند.
* دقت داشته باشید که ظرف داغ را نباید به صورت مستقیم روی پیش خوان آشپزخانه یا دیگر سطوح سرد که اختلاف دمای زیادی دارند قرار داد.
* هم چنین باید به شدت مراقب ضربه نخوردن ظروف چدنی بود چون این ظرف‌ ها در صورت برخورد با سطوح سخت ممکن است بشکنند یا لب ‌پَر شوند.
* تمام این ظروف را می ‌توان داخل فر (تا دمای ۲۶۰ درجه سانتی ‌گراد) و هم چنین روی انواع اجاق گاز قرار داد اما هرگز نباید فراموش شود که ظرف داغ را نباید بلافاصله داخل آب سرد یا فریزر قرار داد چون بهترین کار پس از پخت و پز سرد شدن تدریجی ظرف‌ ها است.

حتما ببینید»» مشاهده برند های معتبر تولید کننده ظروف به همراه قیمت و مشخصات 
شستن ظروف چدنی
حالا اگر تمام این موارد به درستی رعایت شود وقت آن است تا با رعایت روش ‌های درست شست و شو عمر مفید ظرف ‌های چدنی را بالا ببریم:
* این ظروف را باید با آب گرم و مایع ظرف شویی شست که بهتر است برای این کار از اسفنج و مایع ظرف شویی استفاده شود.
* به کار بردن مایع سفید کننده (وایتکس) در شست و شوی این ظروف باید فراموش شود چرا که به هیچ روی نیازی به این کار نیست.
* قبل از این ‌که ظروف سر جای خود و درون کابینت قرار بگیرند باید کاملا خشک شوند، برای همین قرار دادن ظروف خیس در قفسه ‌ها توصیه نمی‌شود.
* در صورت چسبیدن مواد غذایی به ته ظروف پخت و پز نباید از پاک ‌کننده‌های قوی یا ابزار تیز استفاده شود بلکه باید اجازه داد تا ته ظرف مدتی با آب گرم خیس بخورد و سپس ظرف شسته شود.
* این ظروف این قابلیت را دارند (به غیر از ظروفی که دسته چوبی دارند) که با ماشین ظرف شویی شسته شوند البته به شرطی که در موقع قرار دادن ظروف چدنی سنگین داخل ماشین ظرف شویی احتیاط شود.

فروشگاه اینترنتی دلتا کالا

بازدید: 488


    خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Table 'blogdeltakala_deltakala_blog.wp_terms' doesn't exist]
    SELECT t.*, tt.* FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') AND tr.object_id IN (2300) ORDER BY t.name ASC

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: کپی برداری ممنوع
در حال بارگذاری

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Table 'blogdeltakala_deltakala_blog.wp_terms' doesn't exist]
SELECT t.*, tt.* FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id WHERE tt.taxonomy IN ('nav_menu') AND t.slug = 'main-menu' LIMIT 1

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Table 'blogdeltakala_deltakala_blog.wp_terms' doesn't exist]
SELECT t.*, tt.* FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id WHERE tt.taxonomy IN ('nav_menu') AND t.name IN ('main-menu') LIMIT 1

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Table 'blogdeltakala_deltakala_blog.wp_terms' doesn't exist]
SELECT t.*, tt.* FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id WHERE tt.taxonomy IN ('nav_menu') ORDER BY t.name ASC