لوازم خانگی را هوشمندانه انتخاب کنید

راهنمای خرید غذاساز

خرید بلیط آنلاین

غذا ساز چیست؟

 یک وسیله چندکاره آشپزخانه که می‌تواند تقریباً تمام انواع مواد غذایی را سریع و آسان خرد ، ورقه، رنده، آسیاب و پوره کند. غذا ساز یکی از کامل‌ترین و کاراترین لوازم پخت و پز آشپزخانه است که معمولان قابلیت‌هایی مثل رنده، خردکن، مخلوط‌کن، آبمیوه گیر، آسیاب کن و آب مرکبات گیر دارد

این دستگاه در سال ۱۹۷۳ توسط کارل سونتهایمر (۱۹۹۸-۱۹۱۴ مهندس و مخترع آمریکایی) به بازار آمریکا معرفی شد. او یک سال تمام بر روی همزن برقی صنعتی فرانسوی کارکرد تا بتواند آن‌ها با مصرف خانگی سازگار کند. هرچند مدتی طول کشید تا مصرف‌کنندگان به سودمندی این وسیله پی ببرند، اما پس‌ازآن مخلوط‌کن برقی در سراسر جهان ازجمله پرفروش‌ترین وسایل خانگی شد.

قطعات اصلی

غذا سازهای مدرن در سه اندازه اصلی ارائه می‌شوند: بزرگ یا full، متوسط یا compact و کوچک یا mini.

food-maker   compact-food-processor   mini-food-processor

 

اما اندازه غذا ساز هرچه باشد، درهرصورت دارای یک سری قطعات اصلی است که در تمام غذا سازها وجود دارد: موتور، کاسه یا پارچ با یک درب و یک محل تغذیه (ریختن مواد در داخل دستگاه) و مجموعه‌ای از قطعات جانبی.

محل قرارگیری موتور در پایه دستگاه است و سنگین‌ترین بخش آن محسوب می‌شود. طبعاً هرچه دستگاه بزرگ‌تر باشد، موتور سنگین‌تری نیز دارد که گاهی تا ۹ کیلو وزن دارد.این سنگینی دلیل مهمی دارد. درواقع این پایه سنگین موجب می‌شود که دستگاه در هنگام کار و چرخش سریع پره‌های آن، از جای خود حرکت نکند. اولین غذا سازها تنها به رنگ سفید و از جنس پلاستیک محکم ساخته می‌شدند و امروزه در انواع رنگ‌های زیبا و با بدنه فلزی و پلاستیکی عرضه می‌شوند.

از قسمت موتور میله‌ای به سمت بالا درآمده که کاسه یا پارچ دستگاه بر روی آن قرارگرفته و قفل می‌شود. این ظرف معمولاً از جنس پلاستیک یا شیشه شفاف است. درب این ظرف نیز بر روی دهانه محکم شده و بر جای خود قفل می‌شود. در بسیاری از مدل‌های قدیمی، پیچاندن یا محکم کردن درب، موتور را به راه می‌انداخت اما مدل‌های جدید مجهز به دگمه روشن و خاموش هستند.

درب ظرف دارای یک قسمت تغذیه است که برای واردکردن مواد مانند سبزیجات یا گوشت به داخل دستگاه است و اندازه دهانه آن بسته به‌اندازه دستگاه و مورداستفاده آن متفاوت است. گنجایش ظرف غذا ساز به‌این‌ترتیب است: اندازه بزرگ دارای گنجایش ۹ تا ۱۳ پیمانه ماده غذایی هستند، اندازه متوسط از ۵ تا ۷ پیمانه و اندازه کوچک از ۲ تا ۵ پیمانه گنجایش دارند. بعضی مدل‌ها دارای دو ظرف بزرگ و کوچک هستند که هردو با یک‌پایه مشترک کار می‌کنند.

قطعات جانبی دستگاه غذا ساز

در یک غذا ساز معمولی، قطعات جانبی بر روی میله داخل ظرف محکم می‌شوند. قطعات استاندارد در نظر گرفته‌شده برای غذا سازها عبارت‌اند از یک تیغه به شکل S و صفحه‌های مخصوص رنده و خرد کردن. تیغه S شکل در ته ظرف قرار می‌گیرد. این قطعه از دوتیغه کوچک قوس‌دار و بسیار تیز ساخته‌شده است که در دو جهت مخالف به روی یک ستون کوچک و محکم پلاستیکی نصب‌شده‌اند و بر روی میله مخصوص داخل ظرف محکم می‌شوند. این تیغه معمولاً از فلز ساخته می‌شود و در بعضی موارد از جنس پلاستیک سخت است. تیغه‌های فلزی به خاطر تیزتر بودن و طول عمر مفید بیشتر، به انواع پلاستیکی رجحان دارند.

صفحه‌های رنده کننده و خردکننده از جنس فلز هستند و در بالای ظرف بسته می‌شوند. به‌این‌ترتیب ماده غذایی که از طریق دهانه درب وارد دستگاه می‌شود، بلافاصله با تیغه تماس پیداکرده خرد می‌شود و در داخل ظرف می‌ریزد. سوراخ‌ها و شکاف‌های موجود بر روی این صفحات، اندازه‌های مختلفی دارند و مواد را در اندازه‌های ریز، متوسط، درشت و فانتزی رنده و خرد می‌کنند. این صفحات به‌صورت جداگانه نیز به فروش میرسند و می‌توان با تهیه چند مدل دیگر، مجموعه موجود را کامل‌تر کرد.

*توجه کنید که به‌خصوص برای استفاده از این تیغه‌ها، حتماً مواد را با دسته یا کاردک مخصوص به داخل دستگاه بریزید و هرگز آن‌ها را با دست به داخل فشار ندهید.

سایر قطعات جانبی

علاوه بر ضمایم استاندارد شما می‌توانید قطعات دیگری را هم به غذا ساز خود اضافه کنید و دستگاه خود را کارآمدتر نمایید. ازجمله این قطعات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیغه خمیر نان:

این تیغه از پلاستیک و گاهی از جنس فلز ساخته می‌شود، نسبت به تیغه S خمیدگی کمتری داشته و برای تهیه خمیر نان یا پیتزا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تخم‌مرغ‌زن:

این قطعه از دو بازوی بلند متصل به همزن‌های گلابی‌شکل ساخته‌شده است و برای هم زدن تخم‌مرغ، مایه کیک و خامه به کار می‌رود و مایه‌ای پف‌دار و سبک تولید می‌کند.

صفحه خلال کننده:

این قطعه دارای ردیفی از دندانه‌های بیرون زده کوتاه و تیز است و هر نوع ماده غذایی را به شکل رشته‌هایی باریک خرد می‌کند.

صفحه سیب‌زمینی خردکن:

این صفحه مانند مدل قبلی است با این تفاوت که دندانه‌ها بزرگ‌ترند و برای خرد کردن سیب‌زمینی در اندازه مناسب برای سرخ کردن به کار می‌روند.

آب‌پرتقال گیر:

آب‌پرتقال گیر صفحه‌ای است  با یک برآمدگی گنبد شکل دندانه‌دار برای گرفتن آب مرکبات.

آب‌میوه‌گیری:

قطعه آبمیوه گیری میوه‌ها و سبزیجات را به پوره‌ای نرم تبدیل می‌کند، آب آن‌ها را در این ظرف جمع کرده و تفاله را بر روی صافی از یکدیگر جدا می‌کند.

نکات مهم در انتخاب غذا ساز مناسب

در اینجا به چند نکته مفید درباره انتخاب و خرید غذا ساز مناسب اشاره می‌کنیم:

گنجایش دستگاه غذا ساز

همان‌طور که اشاره شد، مدل‌های مختلف غذا ساز دارای ظرفیتی از ۱٫۴ تا ۳ لیتر هستند. یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب غذا ساز، توجه به مقدار استفاده شما از آن است. اگر حجم استفاده شما و تعداد افراد خانواده شما زیاد است یا معمولاً مهمان‌دارید، حتماً نوع بزرگ‌تر آن را انتخاب کنید.

نیروی دستگاه غذا ساز

غذا ساز موردنظرتان باید برای انجام دادن تمام اموری که از آن انتظار دارید، دارای نیروی کافی باشد. نیروی این دستگاه‌ها از ۴۰۰ تا ۱۱۰۰ وات و بیشتر متفاوت است. هرچه میزان نیروی موتور بیشتر باشد، کارهای محوله به دستگاه سریع‌تر انجام‌شده و غذا ساز برای کارهای سنگین‌تر مناسب‌تر خواهد بود. سعی کنید که با توجه به بودجه خود، قوی‌ترین مدل ممکن را تهیه کنید و در کل هدف خود را بر روی خرید مدلی با میزان وات ۷۵۰ به بالا قرار دهید.

تیغه‌های غذا ساز

بهتر است که تیغه‌های غذا ساز از جنس فلز ضدزنگ باشند زیرا جنس‌های دیگر نمی‌توانند تا این حد مقاوم و بادوام باشند. بسته به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، بهتر است از بین دو دستگاه باکیفیت مشابه، آن را که دارای تیغه‌ها و صفحات بیشتری باشد انتخاب کنید.

امروزه بسیاری از قطعات غذا سازها را می‌توان در ماشین ظرف‌شویی شست. توجه کنید که اگر از ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌کنید، این امکان در دستگاهی که می‌خرید موجود باشد.

ایمنی دستگاه غذا ساز

بسیاری از مدل‌های غذا ساز مجهز به ویژگی‌های ایمنی مختلفی هستند. ازجمله درب‌های قفل شونده، فاصله زیاد بین ورودی مواد و تیغه‌ها و خاموش ماندن دستگاه در صورت درسته نشدن درب ظرف. این نکات ایمنی شما و اهالی خانه را تضمین کرده و اگر موجب بالا رفتن قیمت دستگاه هم شوند، ویژگی‌هایی بسیار باارزش محسوب می‌شوند و بهتر است با مبلغ بیشتر، دستگاهی با ایمنی بالا تهیه کنید.

برای مشاهده قیمت مدل‌های مختلف غذا ساز از سایت فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی شیک کالا بازدید بفرمائید.

فروشگاه اینترنتی دلتا کالا


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: کپی برداری ممنوع
در حال بارگذاری